Naši průvodci
Proč cestuji?
Protože Asie je můj osud, věčné déja vu. Cesta, znamení, věčné vracení se na začátek ….První cesta vedla ještě v polovině 90. let na Jávu, tam vše začalo. Nesbírám vstupní, imigrační razítka nových a nových zemí – vracím se tam, kde to znám nejlépe a kde na mě čekají léty a režimy prověření přátelé. Ačkoli jsem žil a pracoval v Americe i v Africe, mojí femme fatale je jihovýchodní Asie.
Kde se se mnou můžete setkat?
Mým „homefieldem“ jsou země jihovýchodní Asie a Čína. Začínal jsem tam jako baťůžkář, potom se deset let vracel jako průvodce a pak pokračoval řadu let jako novinář – posledních šest roků jako stálý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Asii (nejdříve v Pekingu a poté v Bangkoku).
Co dělám, když nejsem na cestách?
V Česku je mým domovem sudetský Egerland – a jeho odvěké geografické centrum – Cheb. Miluji tuhle část Evropy – pro její syrovost a pohnutou historii. Nedělní odpoledne na Chao Phraye v Bangkoku je nádherné, ráno u Mekongu neopakovatelné, noční Saigon má ten správný říz, ale pohled z Dyleně na můj Cheb, Ohři a Krušné hory, to je úplně nejvíc…
Po návratu z postu zahraničního zpravodaje v Asii jsem začal pracovat jako ředitel Českého rozhlasu Plzeň a Českého rozhlasu Karlovy Vary. Mám už věk na to, abych žurnalistické zkušenosti předával mladším kolegům, tak to dělám. A do Asie se pravidelně vracím – starého psa prostě novým kouskům nenaučíš…
Na co se klienti se mnou na cestách mohou těšit?
Nabichlovat se, kolik co měří, váží a kde žije kolik obyvatel není žádné průvodcování – to si klient sám najde na dvě kliknutí myší. Nabízím pohled za oponu – proč v dané zemi vládne kdo vládne, co je v pozadí toho jak se dané státy chovají směrem k okolnímu světu, na co a proč jsou místní lidé nejvíc hákliví a jak historické zkušenosti ovlivňují jejich chování. Žít mezi nimi tolik let je lepší, než načíst nůši bedekrů.